Cyklotrenažér – jak ho vybrat?

Cvičení na spinningovém kole

Cyklotrenažér, nebo-li spinningové kolo se musí vybírat hlavně dle toho, kdo na něm bude cvičit. Je tedy potřeba zohlednit váhu a výšku osob, ale také i to, zda spinningový trenažér bude sloužit především pro spalování tuků anebo pro trénink aktivního sportovce.

Mezi další důležitý parametr při výběru cyklotrenažéru je požadavek na šlapání ve stoje. Bez ohledu na značku, levnější cyklotrenažéry nejsou na šlapání ve stroje konstruovány. Bavíme se o trenažérech s cenovkou okolo 5000 kč, za nás se takovýmto trenažérům snažte vyhnout obloukem.

Jaký je ten správný brzdící systém na spinningové kolo?

U cyklotrenažérů se můžeme setkat se 3 brzdícími systémy:

Mechanický – jedná se nejčastější způsob brzdícího systému. Systém mechanické přítlačné brzdy funguje tak, že destička s nalepeným filcem tlačí na setrvačník a tím jej mechanicky brzdí. Systém je spolehlivý a jakou velkou výhodu vidíme v tom, že si můžete nastavit odpor od nuly až po zastavení.

Magnetický – funguje na odporu magnetu, ten se přibližuje k setrvačníku a tím mění brzdový účinek. Velkou výhodou je naprosto tichý chod, nevýhodou zas může být menší rozsah zátěží oproti mechanickému systému.

Vzduchomagnetický – tímto systémem jsou vybaveny dražší modely. Funguje na principu vzduchu a magnetu.

mechanické brzdění cyklotrenažér

Šlapací střed cyklotrenažérů

Velmi důležitou částí cyklotrenažéru je šlapací střed, který zásadně ovlivňuje hlučnost a životnost stroje. U těch levnější je šlapací střed obyčejný miskový (to u nás nenajdete). V naše eshopu Pro-Trenink.cz se zaměřujeme na kvalitu, proto naše spinningové kola mají středové složení s ložisky a klikami na čtyřhran. Jedná se o bezúdržbový a tichý systém.

Setrvačník cyklotrenažéru

Plynulost šlapání ovlivňuje hmotnost setrvačníku. Zde se dívejte na hmotnost, čím větší tím lepší. Dále dbejte na to, zda se jedná o setrvačník s volnoběhem, či bez něj. Setrvačník s volnoběhem se nejvíce podobá obyčejnému kolu. Jednoduše řečeno vy nešlapete, ale setrvačník se točí. Naopak bez volnoběhu je setrvačník pevně propojen s pedály a jakoby člověka táhne. Proto jsou vhodné např. na spinning.

setrvačník cyklotrenažéru

Nosnost a ergonomie rámu

Nosnost trenažéru přímo souvisí s masivností rámu. Pokud tedy chcete šlapat na cyklotrenažéru i ve stoje, tak se dívejte i na hmotnost stroje. Díky tomu zjistíte, jak masivní je rám a co spinningové kolo vydrží. U nás ale najdete jen roky ověřené konstrukce rámu. Navíc naše cyklotrenažéry umožnují výškové nastavení sedla, ale i jeho posun. To platí i pro řídítka, která jdou také nastavit tak, aby vyhovovala právě vám.

cyklotrenžér HMS

Sedlo a pedály

Ty nejlepší cyklotrenažéry mají trny a závity konstruovány tak, aby se na něj mohly nainstalovat i jiné komponenty. V praxi to může znamenat, tak že vám nebude sedadlo vyhovovat. To jednoduše odmontujete a namontujete to, které vám bude více vyhovovat. To platí i pro pedály. U levnější modelů jsou pedály plastové, u těch dražších jsou kovové, či hliníkové. Pedály jsou už většinou vybaveny klipsnou pro lepší záběry při šlapání.

nášlapy cyklotrenažér

Transportní kolečka a stabilita cyklotrenažéru

Naše, a i ty nejlepší cyklotrenažéry jsou vybaveny kolečky, které usnadňují přepravu spinningového kola. Dále jsou vybaveny seřizovacími nožičkami pro vyrovnání nerovnosti podlahy. U těch levnější modelů je vyrovnání řešeno excentrickou koncovkou nožičky.

stabilizátor cyklotrenažér